Чемпіонат світу з акробатики: відновлення статусу елітної команди для збірної України.


У четвер, 19 серпня, в португальському місті Гімарайнш розпочнеться чемпіонат світу з акробатики. Змагання триватимуть протягом чотирьох днів, до неділі, і українська збірна має відмінні перспективи на здобуття медалей у різних категоріях. Наші атлети вже не раз у цьому сезоні піднімалися на п'єдестал пошани на етапах Кубка світу.

Акробатика ще не стала олімпійським видом спорту, але активно наближається до цього статусу. На сьогоднішній момент з дисциплін, які регулює Міжнародна федерація гімнастики, до програми Олімпійських ігор входять спортивна гімнастика, художня гімнастика та стрибки на батуті. Проте інтерес до акробатики, яка має потенціал приносити медалі на найважливіших змаганнях чотириріччя, зростає з кожним роком.

На цьогорічному світовому чемпіонаті медалі будуть розіграні в усіх 16 дисциплінах. Змагання проходитимуть у різних форматах: командні змагання, а також змагання чоловічих і жіночих пар, змішаних пар, чоловічих четвірок та жіночих трійок у трьох категоріях - багатоборстві, балансі та динаміці. Цей чемпіонат є лише другим в історії, де медалі розігруються окремо в балансі, динаміці та багатоборстві. До ЧС-2020 (який через пандемію був проведений у 2021 році) на турнірі вручали лише шість медалей: одну для командних змагань і по одній в кожній дисципліні багатоборства. Проте згодом було ухвалено рішення про виділення окремих нагород для балансних і динамічних змагань.

Проте до Чемпіонату світу 2000 року медалі вже вручалися в окремих дисциплінах. Однак, починаючи з турніру 2002 року, правила Чемпіонату світу були змінені, і до 2020 року нагороди присуджувалися лише за багатоборство та командні змагання.

Нововведення в регламенті дозволяє набагато більшій кількості учасників розраховувати на нагороди турніру. Адже є спортсмени, у яких однаково добре виходять і баланс, і динаміка, а є й ті, у кого "коронкою" є або баланс, або динаміка. Зокрема, і в збірній України, яка претендуватиме на нагороди.

На сцену "Мультіусос-де-Гімарайнш" вийдуть акробати з 29 країн, серед яких буде і збірна України, яка є однією з провідних команд та готова до боротьби за медалі. Варто зазначити, що минулий чемпіонат світу 2022 року в Баку українська команда пропустила, оскільки змагання розпочалися 10 березня, всього через 15 днів після початку повномасштабної агресії Росії проти України. Тож цього разу команда приїхала на турнір з подвоєною мотивацією.

До того ж, після повернення на міжнародну арену українські акробати повернули собі провідні позиції. Так, у 2024-му на рахунку спортсменів є низка перемог і призових виступів на етапах Кубка світу та інших престижних змаганнях.

Ще у квітні українська жіноча трійка у складі Еліни Козачанської, Карини Островської та Аліни Пугач посіла друге місце на турнірі 7th Vegas Acro Cup, що проходив в американському Лас-Вегасі. Українки виграли кваліфікацію з першим результатом у балансі та другим у динаміці, але у фінальній вправі поступилися нідерландським спортсменкам Люні Марселіс, Ісабель Дінг'ян та Секвойї Стенсме.

А вже потім послідувала серія успіхів на етапах Кубка світу. Так, наша команда виграла відразу чотири медалі на першому етапі Кубка світу в Бургасі (Болгарія). У змаганнях жіночих двійок Рузанна Вечерук і Ангеліна Чернявська були другими за підсумками кваліфікації - четверті в балансі і другі в динаміці. У фінальній комбінації українки здобули 27.710 бала і посіли третє місце після бельгійок Майсае Бууш і Сілдке Махаріс, та ізраїльської двійки Майя Велнер - Роні Коен.

Єфросинія Кривицька та Іван Лабунець показали два других результату в кваліфікації змішаних двійок і посіли друге місце за підсумками фінальної комбінації, програвши переможцям Разіє Сейїдли і Агасифу Рахімову з Азербайджану менш, ніж півбала. А обидві українські жіночі трійки були в призерах за підсумками балансу, але трохи гірше виступили в динаміці. А у фінальній комбінації Карина Островська, Еліна Козачанська та Аліна Пугач посіли друге місце після представниць Бельгії. Нарешті, у змаганнях чоловічих четвірок Юрій Савка, Станіслав Кукурудз, Юрій Пуш і Тарас Яруш без проблем обіграли своїх єдиних суперників, Расула Сейїдли, Ріада Сафарова, Сеймура Джафарова та Абдуллу Аль-Масайхі з Азербайджану.

На другому етапі змагань у Майї (Португалія) змішана команда Анастасії Семенович і Богдана Іваника здобула перемогу в динаміці, набравши вражаючі 28 балів. Тим часом інша змішана пара, Кривицька та Лабунець, не лише виграла в цій же дисципліні, але й досягла понад 3 балів за складність та більше 18 балів за виконання. У категорії чоловічих четвірок перемогу святкували Юрій Савка, Станіслав Кукурудз, Юрій Пуш і Тарас Яруш. Вони також показали найвищу складність в змаганнях, ставши єдиними, хто отримав понад 2 бали в цій категорії.

Невдовзі, Кривицька та Лабунець досягли успіху на другому етапі в загальному заліку - у фінальному виступі вони виявилися єдиними, хто отримав більше 3 балів за складність та понад 18 балів за виконання.

Кривицька та Лабунець здобули призові місця на третьому етапі Кубка світу в Жешуві (Польща). У цьому змаганні наш змішаний дует завоював бронзові медалі в дисциплінах баланс і багатоборство.

Таким чином, як і три роки тому на світовому чемпіонаті в Люцерні (Швейцарія), українці мають реальні шанси на отримання медалей принаймні в двох категоріях програми. Тоді нагороди не розподілялися окремо за балансом і динамікою, а лише в загальному заліку. Іван Лабунець у парі зі своєю колишньою партнеркою Анітою Пирлик здобув бронзову медаль у змішаних двійках, а команда у складі Юрія Савки, Станіслава Кукурудзи, Юрія Пуша та Тараса Яруша посіла третє місце серед чоловічих груп (четвірок).

Проте медальні перспективи є не лише у них. Як продемонстрував Кубок світу 2024 року, успішні результати можливі й у інших дисциплінах. Хоча в багатоборстві змагатися за медалі буде досить важко, то у балансі чи динаміці це цілком реально. Введення нових правил Міжнародної федерації гімнастики (FIG) щодо розподілу медалей у балансі та динаміці, розпочинаючи з чемпіонату світу 2022 року, значно розширює шанси спортсменів на здобуття нагород на світовій арені.

До речі, перед "дорослим" чемпіонатом світу, з 12 по 15 вересня в Португалії відбулися змагання юніорського чемпіонату світу. І команда України знову здобула нагороду. У змаганнях серед чоловічих команд українці завоювали бронзову медаль. За збірну країни грали Володимир Репетій, Дмитро Борщевський, Микола Сорока та Микола Хасанов.

Це свідчить про те, що в Україні функціонує успішна школа акробатики, яка постійно готує нове покоління молодих і талановитих спортсменів для національної команди. Це, безумовно, викликає позитивні сподівання на майбутнє.

У період становлення Незалежності Україна неодноразово здобувала призові місця на чемпіонатах світу з акробатики. Зокрема, у 1994, 1996, 1999, 2008 та 2010 роках нашій команді вдавалося займати третю сходинку п'єдесталу, а в 1997 та 2006 роках українські акробати ставали другими у світі. Внесок у світову акробатику зробили такі видатні спортсмени, як Юрій Педоренко, Григорій Дученко та Олена Чабаненко, яка є п'ятиразовою чемпіонкою світу.

Проте, чемпіонат світу 2010 року став останнім, на якому українська збірна потрапила до трійки найсильніших команд світу. Після цього... Вже шість поспіль чемпіонатів світу українці не можуть зайняти місце серед трьох найкращих у загальному заліку. Це, безумовно, є додатковою мотивацією для команди, яка вже сьогодні розпочинає боротьбу за нагороди головного турніру року в Португалії.

Нинішній чемпіонат світу є 29-м за ліком. Вид спорту відносно молодий, перший чемпіонат світу відбувся рівно 50 років тому, 1974 року. Відтоді турнір відбувався раз на два роки до 1994, а потім - з 1994 по 2000 щорічно. Однак після 2000 року турнір повернувся до звичного дворічного циклу, який порушився лише одного разу, через пандемію коронавірусу. З травня 2020-го змагання в Женеві (Швейцарія) було перенесено на липень 2021-го. А вже в березні 2022-го наступний ЧС відбувся в столиці Азербайджану Баку.

З ЧС-2022 почалося відсторонення Росії від міжнародних змагань, яке діє й досі. Колись фаворит усіх найбільших змагань (на ЧС-2021 вибороли 5 золотих медалей із шести) на ЧС-2024 у Португалії росіяни знову не вийдуть на поміст. Тим часом, команди СРСР/Росії виграли в загальному заліку 23 з 28 попередніх чемпіонатів світу. Лише одного разу вони поступилися Болгарії (1988), двічі - Китаю (1994, 1996) і ще раз - Великій Британії (2010). А на попередньому ЧС-2022, за відсутності росіян, перемогла збірна Бельгії, яка випередила команди Португалії та США.

Чоловічі двійки: Софроній Давиденко - Іван Горлач, Андрій Чепелюк - Максим Юшак.

Жіноча пара: Ангеліна Чернявська та Рузана Вечерук.

Змішані дуети: Анастасія Семенович та Богдан Іваник, Єфросинія Кривицька разом з Іваном Лабунцем.

Четвірка чоловіків: Станіслав Кукурудз, Юрій Пуш, Юрій Савка та Тарас Яруш.

Жіночі трійки: Еліна Козачанська - Карина Островська - Аліна Пугач, Тетяна Демиденко - Анастасія Гринюк - Діана Васильєва

Related posts