Тінь Маріуполя: Чи стали обмеження ФІФА перешкодою для Чорноморця у його прагненні стати селекційною базою Шахтаря?
Сім гравців, які виступають в "Шахтарі" на умовах оренди, викликають у фанатів асоціації з колишньою командою Бабича.
Протягом останніх кількох сезонів, перед початком повномасштабної фази російсько-української війни, українські вболівальники, здатні об'єктивно оцінювати ситуацію та сприймати аргументи з різних боків, дійшли спільної думки. Футбольний клуб "Маріуполь", який колись славився своєю унікальністю та цікавістю і мав величезну прихильність покійного Володимира Бойка, став очевидним додатком до "Шахтаря". У футбольному середовищі це явище часто називають фарм-клубом.
"Гірники" воліли масово відправляти на береги Азова своїх талановитих виконавців із академії, яким на той момент були не готові довіряти у першій команді, але все ще мали надії на їхнє світле майбутнє. Зрештою, "обкатку" в "Маріуполі" пройшло кілька нинішніх залізно основних виконавців "Шахтаря", таких як Артем Бондаренко, Олександр Зубков, Данило Сікан...
Хоча формально та неформально у керівництві "Шахтаря" та "Маріуполя" ніхто ніколи не називав ці відносини фарм-клубом, їх взаємодія завжди була предметом обговорення. Вони намагалися підтримувати вигляд, що все відбувається у звичайному руслі, або ж, в крайньому випадку, посилалися на правові норми. Мовляв, якщо це не заборонено прямо, і ми не порушуємо жодних правил, то чому ви пред'являєте нам претензії і говорите про моральні, спортивні чи інші принципи?
Після 24 лютого 2022 року Україна на тривалий час відволіклася від футболу. Коли ж "грана мрій" знову повернулася на стадіони, стало очевидно, що багато клубів не здатні продовжувати свою діяльність. Серед них опинився і "Маріуполь", що призвело до втрати "Шахтарем" важливого та ефективного майданчика для розвитку молодих талантів. Спочатку це не здавалося критичною проблемою для "гірників", оскільки вони мали справу з набагато серйознішими викликами...
Вже влітку минулого року стало зрозуміло, що "Шахтар" тією чи іншою мірою звикся до військових реалій, налагодив відносно стабільне функціонування усіх процесів, й знову "гірникам" потрібно було шукати клуби, куди можна було б відправляти набуватися досвіду своїх талановитих "академіків". Однак варіанту із "централізованим" маршрутом не існувало: когось відпустили в оренду до "Карпат", когось - у "Металіст 1925", когось - до інших колективів.
Повернутися до того, що було у "Шахтаря" при співпраці із "Маріуполем" де-факто донецькому клубу вдалося лишень у трансферне вікно літа-2024. Тільки на місці приазовців виявився інший клуб - "Чорноморець". Одесити, які пережили серйозну кадрову пертурбацію у першій команді, яка почалася із відходу Романа Григорчука з посади головного тренера, виявились ідеальним майданчиком, куди "Шахтар" зміг віддати одразу кількох своїх гравців.
Цього літа "Чорноморець" підсилився одразу сімома орендованими гравцями з "Шахтаря". Серед них виділяється 30-річний Іван Петряк, якого "гірники" вирішили не тримати в команді. На відміну від Зубкова, він не зміг скористатися другим шансом для закріплення в основі донецького клубу. Крім того, до "Чорноморця" приєдналися 20-річні Кирило Сігеєв, Лука Лацабідзе, Роман Савченко, Данило Удод, Михайло Хромей та 19-річний Євген Янович. Завдяки такій значній кількості новачків "Шахтар" без труднощів став основним "доставником" футболістів для першої команди "Чорноморця" в цьому літньому трансферному вікні.
Варто підкреслити, що новим головним тренером "моряків" став Олександр Бабич, який вже має досвід роботи в одеському клубі з 2012 по 2017 рік, зокрема в ролі наставника основної команди. Для керівництва "Шахтаря" Бабич є знайомим обличчям, адже він допомагав у "Маріуполі" розкрити потенціал багатьох молодих футболістів, які там виступали на правах оренди. Таким чином, у "Шахтаря" не виникало побоювань відпускати своїх обдарованих "академіків" до Одеси під нагляд Бабича.
Слухач, який уважно стежить за подіями у світі футболу, може зацікавитися: "Як "Шахтарю" вдалося віддати таку кількість гравців в оренду, а "Чорноморцю" - взяти їх, адже раніше ФІФА встановлювала обмеження на кількість орендованих футболістів?"
Справді, ще у січні 2022 року Міжнародна федерація футболу (ФІФА) анонсувала зміни, що вносяться до інституту оренди. Зокрема, у сезоні-2022/23 одному клубу дозволялося орендувати/відпускати в оренду не більше 8 футболістів. У сезоні-2023/24 ця цифра знижувалася до позначки у 7 гравців, а починаючи із сезону-2024/25 мова могла йти про постійний показник лише у 6 орендованих/відданих в оренду футболістів-професіоналів.
Як видно, у ситуації з "Чорноморцем" та його орендованими футболістами з "Шахтаря" йдеться про семеро гравців. Проте, немає жодних порушень з боку "моряків" або "гірників", адже вказані орендні обмеження, що їх встановила ФІФА, не поширюються на футболістів віком до 21 року, а також на вихованців клубу.
Іншими словами, орендні ліміти ФІФА - це спроба певною мірою обмежити ступінь трансферного впливу багатих клубів на футбольний ринок, у тому числі молодих виконавців. Щоб якось викорінити практику, коли умовні "Манчестер Юнайтед" або "Реал" скуповували по всьому світу величезну кількість гравців, а потім віддавали їх в оренду у інші клуби, чекаючи, з кого все ж таки буде користь, тим самим серйозно впливаючи на всю футбольну екосистему, ФІФА й вигадала ці правила. Але вони жодною мірою не були спрямовані на систему орендних угод, коли клуб відпускає набиратися досвіду в іншу команду своїх молодих вихованців, а це саме те, що було налагоджено за кілька сезонів у взаєминах "Шахтаря" та "Маріуполя".
Інше питання полягає в тому, що схожа практика в "Чорноморці" вже була випробувана нещодавно і дала незадовільні результати. У сезоні 2021/22 "моряки" призначили головним тренером Юрія Мороза, колишнього наставника "Динамо" U-19. Разом з ним до Одеси прибули 14 орендованих гравців з Києва, серед яких були нинішні футболісти основного складу "біло-синіх" Владислав Ванат та Крістіан Біловар. Однак експеримент з Морозом і молодими "динамівцями" завершився невдачею: "Чорноморець" опинився на 13-му місці перед зимовою паузою, тренера звільнили, а сама першість так і не була завершена через війну...
Чому ж зараз "Чорноморець" вирішив знову експериментувати, залучивши вихованців "Шахтаря" на умовах оренди? По-перше, слід звернути увагу на проблеми управлінського характеру, які клуб відчуває останніми роками, пов'язані з юридичними труднощами, що торкаються фактичних власників "моряків". Саме вони в значній мірі є джерелом багатьох інших труднощів, з якими стикається сучасний "Чорноморець": фінансові, організаційні, матеріально-технічні та інші.
Усе це стало причиною відставки Романа Григорчука з посади головного тренера, а також спровокувало суттєві зміни в складі команди цього літа. Якщо раніше найвідданіші прихильники "Чорноморця" мріяли про те, що ситуація з часом покращиться, і їхні улюбленці знову зможуть боротися за місце в єврокубках, то тепер... Очевидно, навіть найоптимістичніші вболівальники вже не вірять у це. У нинішніх умовах команда має одну основну мету – зберегти місце в Прем'єр-лізі.
Для досягнення поставлених цілей "Чорноморцю" цілком вистачає наявних ресурсів. Орендовані у "Шахтаря" гравці, зокрема Савченко, Сігеєв та частково Удод, вже мають досвід виступів в УПЛ, тоді як Янович та Лацабідзе продемонстрували себе на молодіжному рівні. Вони можуть суттєво сприяти виконанню мінімальних завдань команди. Це не стосується розвитку клубної структури чи реалізації довгострокових стратегій. Йдеться про виживання у теперішній момент. Саме тому "Чорноморець", який має вагоме історичне значення для українського футболу, змушений фактично виконувати роль фарм-клубу для "Шахтаря".
Що з усієї цієї ситуації вийде в кінцевому підсумку? Давайте дізнаємося та проаналізуємо все наприкінці сезону. Наразі можна говорити про "виграш-виграш" варіант, проте з урахуванням важкого становища "моряків" і їхнього бажання знайти якесь рішення, яке дозволить залишитися в еліті. Якщо їм вдасться це зробити, Одеса знову зможе пишатися своєю далекоглядністю. Але навіть у такому випадку не слід надто захоплюватися "орендною залежністю", адже це навряд чи принесе клубу з багатою історією та амбіціями щось хороше.