Історія Рафаеля Надаля: данина поваги генію тенісного ґрунту.


Рафаель Надаль з Іспанії махає натовпу після матчу Олімпіади-2024. Як усе починалось

2002 рік. 15-річний Рафаель Надаль виграє свій перший турнір на рівні ATP. Щоправда, у парному розряді. Це був домашній для Надаля турнір, який проходив на Мальорці. З цього почалася велика й довга історія генія великого тенісу. Уже в 17 років Надаль закінчує сезон у п'ятому десятку рейтингу кращих тенісистів світу й отримує звання "Новачок року". Далі більше.

Зображення: EPA/UPG Рафаель Надаль з Іспанії виконує удар бекхендом проти Карлоса Мої на півфінальному поєдинку Відкритого чемпіонату Хорватії, що проходив в Умазі 26 липня 2003 року.

У 2004 році Рафаель Надаль здобуває тріумф на ATP-турнірі в Сопоті, а вже за тиждень вперше виходить на Олімпійську арену в Афінах. Проте дебют на Іграх виявився не таким вдалим для іспанця. Разом із партнером Карлосом Моею він програв вже в стартовому раунді змагань. Проте кінець 2004 року став для Надаля справжнім святом: він разом із національною збірною Іспанії здобуває Кубок Девіса. Цікаво, що Рафа відіграв ключовий п’ятий матч проти команди США, його суперником у тому вирішальному двобої був Енді Роддік.

Фото: EPA/UPG Гравці іспанської тенісної збірної (зліва направо) Хуан Карлос Ферреро, Карлос Моя, Рафаель Надаль, Томмі Робредо та їх капітан Хорді Арресе позують біля Кубка Девіса після жеребкування турніру, яке відбулось на головному корті Олімпійського стадіону в Севільї, Іспанія. 2 грудня 2004 року. Надаль та його досягнення на грендслемах.

Водночас іспанець досягав успіху на турнірах серії Гренд-Слем. Історія його перемог є неповторною, адже Рафа – це четвертий тенісист в історії, який здобув 22 титули в цій престижній серії. Попереду нього лише Новак Джокович і Маргарет Корт, які мають по 24 перемоги, а також Серена Вільямс з 23 титулами.

Зображення: EPA/UPG Рафаель Надаль з Іспанії тримає трофей у руках після тріумфу над Роджером Федерером зі Швейцарії у фінальному матчі Відкритого чемпіонату Франції з тенісу на Ролан Гаррос, який відбувся 8 червня 2008 року в Парижі.

Іспанець залишив свій слід в історії великого тенісу, отримавши титул короля ґрунтових кортів. Він єдиний спортсмен, якому вдалося виграти 14 титулів на Ролан Гаррос. Свою першу перемогу на турнірах серії Гренд Слем Рафаель Надаль здобув саме на цьому змаганні: у 2005 році він у чотирьох сетах переміг аргентинця Маріана Пуерту.

Всі тріумфи Надаля на турнірах Великого шолома:

Australian Open – years 2009 and 2022.

Roland Garros -- years of triumph: 2005, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2017, 2018, 2019, 2020, 2022.

Wimbledon -- 2008, 2010;

U.S. Open Championships: 2010, 2013, 2017, and 2019.

Золото Олімпійських ігор у виконанні Надаля. І не лише одне.

Рафаель Надаль є одним із двох тенісистів, які досягли унікального досягнення, відомого як Золотий шлем, здобувши титули на всіх турнірах Великого шолома та олімпійське золото. Його виступи на Олімпіадах заслуговують на окрему увагу.

2008 рік. Олімпійські ігри в Пекіні принесли тріумф 22-річному Рафаелю Надалю. Він розпочав свій шлях у турнірі з напруженої перемоги над італійцем Потіто Стараче. Після цього Рафа здолав Ллейтона Г'юїтта, Ігоря Андрєєва та Юргена Мельцера, вибивши їх зі змагань.

Зображення: EPA/UPG Рафаель Надаль, тенісист з Іспанії, змагається у півфіналі чоловічого одиночного турніру проти сербського гравця Новака Джоковича на головному корті Олімпійських ігор у Пекіні, Китай, 15 серпня 2008 року.

Шанси Надаля на перемогу зросли після сенсаційного вильоту Федерера у чвертьфіналі. Однак у півфіналі змагань на Рафу чекало ще те випробування -- матч проти Новака Джоковича, який ще до старту називали олімпійським фіналом. Гра тривала понад дві години -- за підсумком трьох сетів перемогу здобув Надаль.

Зображення: EPA/UPG Іспанський тенісист Рафаель Надаль радіє своїй перемозі над чилійцем Фернандо Гонсалесом у фіналі чоловічого одиночного турніру на Олімпіаді, який відбувся 17 серпня 2008 року в тенісному центрі Пекіна.

У фінальному матчі Рафа без труднощів обіграв чилійського тенісиста Фернандо Гонсалеса, здобувши титул олімпійського чемпіона. Варто зазначити, що окрім олімпійського "золота" в Пекіні, Надаль також отримав звання першої ракетки світу. Вже на наступний день після олімпійського турніру іспанець вперше в своїй кар'єрі піднявся на вершину рейтингу АТР.

Цікаво, що Надаль п'ять разів завершував сезон як номер один у світі (у 2008, 2010, 2013, 2017 та 2019 роках). Його найкращий показник тижнів на вершині світового рейтингу становить 209.

Зображення: EPA/UPG Рафаель Надаль (зліва) та Марк Лопес (праворуч) з Іспанії змагаються проти румунського дуету Флоріна Мергеа і Хоріа Текау в чоловічому парному матчі за золоту медаль Олімпійських ігор 2016 року. Подія відбулася 12 серпня 2016 року у тенісному центрі Олімпійського парку в Ріо-де-Жанейро, Бразилія.

Крім Олімпіади в Пекіні, переможними для Надаля стали Ігри в Ріо (2016). Щоправда, цього разу Рафа святкував перемогу в парному розряді, у дуеті з Марком Лопесом.

Травми короля

Не є таємницею, що професійний спорт часто асоціюється не зі здоров'ям, а з постійними травмами. У випадку Надаля, окрім травм, він стикається також із хронічними і вродженими захворюваннями.

2015 рік став винятковим у кар'єрі Надаля, адже це був єдиний сезон, коли йому вдалося уникнути травм. В усі інші роки іспанський тенісист стикався з необхідністю лікування різних ушкоджень: чи то колін, чи спини, чи зап'ястя.

Одночасно найбільшою проблемою Рафи є його ліва нога та гомілковий суглоб. У 2005 році іспанцеві поставили діагноз — хвороба Келлера, яка є вродженим дефектом і неінфекційним розладом росту кісток у зоні окостеніння. Ця хвороба не підлягає лікуванню, проте біль можна зменшити, якщо уникати значних фізичних навантажень. Здається, це звучить іронічно, чи не так?

Безперервні навантаження призвели до зміни форми кістки. Проте Надаль ухвалив рішення продовжити свою спортивну кар'єру. Цікаво, що для зменшення дискомфорту під час матчів спонсори створили для іспанця спеціальні кросівки з високою підошвою та широким дизайном.

Зображення: EPA/UPG Рафаель Надаль виступає з бандажами на колінах.

Ця недуга призвела до виникнення ще однієї. Через постійне носіння ортопедичного взуття у Рафи розвинулося хронічне захворювання – тендиніт колінних суглобів, що характеризується запаленням і дегенерацією сухожиль у зоні коліна (згідно з LB.ua). Саме з цієї причини ви могли звернути увагу на те, що Надаль виступає з пов'язками на ногах.

Іще одна складність, з якою стикається іспанець, — це хвороба Гоффа, що викликає в нього постійні болі та набряклість колінного суглоба. Можливо, єдиним ефективним методом справитися з такою кількістю травм є дотримання різних ритуалів, які допомагають змінити фокус уваги.

Унікальні обряди Рафаеля Надаля

Пляшечки, високі стрибки перед стартом і унікальна подача — це ритуали Рафаеля Надаля, який, без сумніву, є одним з найбільш забобонних тенісистів усіх часів. Його звички можуть здаватися незвичайними, проте вони мають величезне значення для іспанця. Усе починається ще до початку матчу. За 40 хвилин до гри Надаль відправляється під крижаний душ. "Це мій ритуал перед кожним поєдинком. Це момент, коли я переходжу в новий стан. Під холодною водою я відчуваю, як зростає моя сила і витривалість. Коли я виходжу, я вже зовсім інша людина", — зазначав Рафа в своїй автобіографії 2011 року.

За декілька хвилин до матчу в коридорі можна спостерігати за фірмовими високими стрибками іспанця. Вихід на корт -- це теж суцільний ритуал. Поріг дверей, які ведуть на арену, іспанець переступає винятково правою ногою. На правому плечі завжди висить сумка з п'ятьма ракетками, шосту Надаль тримає у лівій руці. На лівому плечі в Рафи також сумка -- там решта інвентарю.

Зображення: EPA/UPG Рафаель Надаль акуратно розташовує свої пляшки в один ряд.

Найвідоміші пляшечки Рафи Надаля, які він завжди розташовує в акуратному рядочку. З початком гри їх зазвичай дві. Перед матчем іспанець спочатку робить ковток холодної води, а потім відразу переходить до теплої. Після цього Рафа дістає ще три пляшечки з енергетичним напоєм і просить болбоя покласти їх у холодильник. Під час гри він виймає одну з пляшечок і ставить її поряд з водою. Рафа завжди дотримується однієї і тієї ж послідовності: спочатку ковток енергетика, потім ковток теплої води. Усі пляшечки завжди спрямовані етикеткою на корт, у бік, де він грає.

"Я розміщую дві пляшки біля своїх ніг, зліва від стільця, одну акуратно поряд з іншою. Вони розташовані по діагоналі до корту. Дехто вважає це забобонами, але я з цим не згоден. Якщо б це були просто забобони, чому я повторюю цю дію знову і знову, незалежно від результату матчу? Насправді це мій спосіб навести порядок у думках", -- сказав Надаль.

До речі, існує ще один звичай, пов'язаний зі спортивним гелем — щоразу Надаль видавлює його чотирма натисканнями.

Фото: EPA/UPG Шкарпетки Рафаеля Надаля.

Окрема увага до подачі Надаля, адже тут теж є покрокова інструкція. Спочатку він поправляє шкарпетки, які обов'язково мають бути на одній висоті. Якщо матч на ґрунті, то Рафа прочищає задню лінію, а потім ракеткою б'є по підошві кросівок. Після цього стукає декілька разів по м'ячу, поправляє шорти, торкається футболки на плечах спочатку з боку ударної руки, потім навпаки. Далі він витирає піт з носа, веде долонею до лівої брови, після чого закладає волосся за вухо. Звісно, потім те саме з правого боку.

Ще одна традиція пов'язана з рушниками. Рафа після кожного розіграшу, навіть і першого, обов'язково витирається. Додатково, під час зміни сторін, Надаль завжди чекає, поки його суперник займе своє місце, а лише потім сам переходить через центр корту.

Знімок: EPA/UPG Перша ракетка планети, іспанець Рафаель Надаль, смакує свій трофей.

Звісно, це стало моєю візитівкою – трохи поцілувавши трофей. "Цю традицію я започаткував після свого першого турніру. І з того часу не зупиняюся. Мені навіть більше подобається це, ніж звичайні поцілунки. Фотографи також просять знімати мене в такій позі. Отже, я продовжую, і тепер у мене немає іншого вибору. Можу запевнити вас, що смак у цих трофеїв не з найприємніших".

Остання гра ікони спорту

Фінал Кубка Девіса стане завершальним турніром в кар'єрі Рафаеля Надаля. У цьому поєдинку 38-річний тенісист представлятиме збірну Іспанії, прагнучи вперше за п'ять разів здобути цей престижний трофей. Змагання пройдуть з 19 по 24 листопада в мальовничій Малазі, Іспанія.

Футбол после завершения карьеры?

Цілком ймовірно, що на зміну тенісу в житті Рафи з'явиться футбол. Принаймні про це заявив його дядько й колишній тренер Тоні.

"Якщо йому запропонують роль керівника в "Реалі", він без сумнівів прийме цю пропозицію. Футбол йому до вподоби, але він не може зрозуміти, чому моя команда, тобто "Барселона", виконує так багато передач і дотиків. Його життя зосереджене на інших аспектах; у нього є власна академія, і тепер він планує більше займатися цією справою", -- цитує Тоні видання Marca. Чи зможе Надаль стати футбольним функціонером, поки що незрозуміло, але його статус ікони тенісу вже ні в кого не викликає сумнівів.

Related posts